Jak pozbyć się zużytej benzyny (5 kroków)

Benzyna jest jednym z tych przedmiotów, które są niezwykle istotne w większości naszych codziennych czynności, ale mogą też stać się bardzo niebezpieczne, jeśli nie będziemy się z nimi odpowiednio obchodzić.

W pewnym momencie przechowywana przez Ciebie benzyna traci swoją najważniejszą cechę, która sprawia, że jest ona przydatna do zasilania silników - palność. W tym momencie jest już bezużyteczna, więc trzeba ją zutylizować. Główny problem polega na tym, że jedna z jego innych dobrze znanych cech nie zanika, co czyni go bezpiecznym do zwykłej utylizacji. Tą cechą jest łatwopalność.

W dzisiejszym blogu przedstawiamy przewodnik krok po kroku, jak bezpiecznie pozbyć się starej benzyny.

Spis treści show Jak utylizować starą benzynę 1. Określ, kiedy należy pozbyć się benzyny 2. Przełożyć benzynę do szczelnego, oznakowanego i zabezpieczonego przed rozlaniem pojemnika 3. Zlokalizować najbliższe centrum odpadów niebezpiecznych 4. Przetransportować benzynę 5. Utylizować benzynę Dlaczego ludzie przechowują benzynę i jak rozpoznać, kiedy benzyna się zepsuła Podsumowanie: Rzeczy, których nigdy nie należy robić z benzyną

Jak utylizować starą benzynę

1. Określ, kiedy nadszedł czas na utylizację benzyny

Pierwszym krokiem do właściwej utylizacji jest ustalenie, kiedy jest na to odpowiedni czas. Jednym ze sposobów jest porównanie ilości starej benzyny ze świeżą benzyną. Należy przy tym zwrócić uwagę na jej zapach i kolor.

Jeżeli stara benzyna ma nieco kwaśny zapach w porównaniu ze świeżą benzyną, to prawdopodobnie nadaje się do utylizacji. Oprócz zapachu, kolor może wydawać się ciemniejszy niż w przypadku świeżej benzyny. Jest to również znak, że benzyna jest już nieświeża.

W zależności od wielkości zbiornika paliwa można po prostu spróbować wlać do niego tyle świeżej benzyny lub dodatku do paliwa, aby ponownie zaczął działać. Może to być dobry sposób na uniknięcie marnowania paliwa i dalszych etapów procesu utylizacji. Jeśli jednak nie jest to realne rozwiązanie, należy przejść do kroku 2.

2. Przelej benzynę do szczelnego, oznakowanego i zabezpieczonego przed rozlaniem pojemnika

Trzy główne warunki, jakie musi spełniać pojemnik na benzynę, to jego właściwe zamknięcie, zabezpieczenie przed rozlaniem i wyraźne oznaczenie zawartości. Najlepiej jest zawsze używać pojemnika, który został zaprojektowany do przechowywania i/lub transportu benzyny. Używanie prowizorycznych lub improwizowanych pojemników nie jest dobrym pomysłem.

Bez względu na to, czy przelewasz benzynę ze zbiornika narzędzia lub pojazdu, czy z innego pojemnika, obchodź się z nią ostrożnie i uważaj, aby nie rozlać jej na ziemię. Aby uniknąć rozlania, używaj lejka.

Jeśli podczas przelewania benzyny do pojemnika dojdzie do jej rozlania na ziemię, użyj sody oczyszczonej lub żwirku dla kotów na rozlaną substancję, przykryj nią cały obszar, poczekaj, aż się wchłonie, a następnie zmiataj i szoruj miejsce wodą z płynem do mycia naczyń.

3. Zlokalizuj najbliższe Centrum Odpadów Niebezpiecznych

Zużyta benzyna nie jest czymś, co można po prostu wyrzucić na lokalne wysypisko. Wymaga ona specjalistycznego zakładu zajmującego się odpadami chemicznymi lub niebezpiecznymi. Skorzystaj z telefonu lub laptopa i znajdź najbliższy punkt, w którym można się upewnić, że zajmuje się on starą benzyną. Przygotuj wskazówki i sprawdź, jakie są ich warunki i wymagania.

Niektóre zakłady mogą mieć szczególne wymagania dotyczące rodzajów pojemników, w których można przywozić benzynę. Inne mogą mieć ograniczenia co do ilości benzyny, jaką można przywieźć w ciągu dnia lub tygodnia. Jeśli masz dużą ilość, może się okazać, że będziesz musiał zaplanować utylizację na kilka dni lub tygodni.

4. Transport benzyny

Pojemniki ze zużytą benzyną należy umieścić w samochodzie na czas transportu. Należy upewnić się, że nie ma możliwości, aby pojemniki spadły lub przesunęły się podczas transportu. Oczywiste jest, że bez względu na to, jak bezpieczne wydaje Ci się to rozwiązanie i jak bardzo Ty lub inni pasażerowie macie na to ochotę, nikt w samochodzie nie może palić podczas podróży. Nikt też nie powinien bawić się zapalniczką, zapałkami ani niczym łatwopalnym.

5. Utylizacja benzyny

Zakład utylizacji odpadów niebezpiecznych z pewnością udzieli Ci jasnych wskazówek i instrukcji dotyczących sposobu utylizacji benzyny. Postępuj zgodnie z ich zasadami. Niektóre zakłady zaoferują zwrot pojemników z benzyną, ale inne mogą tego nie zrobić. Zanim udasz się do centrum, zapoznaj się z tymi zasadami. Jeżeli wiesz, że koniecznie chcesz odzyskać kanistry z benzyną, upewnij się, że centrum, z którego korzystasz, zagwarantuje zwrot lub przynajmniej zamianę.

Dlaczego ludzie przechowują benzynę i jak rozpoznać, że benzyna się zepsuła

Jeśli zastanawiasz się, kto mógłby przechowywać tyle benzyny, że niektóre z nich mogłyby się zepsuć, oto kilka pomysłów. Nie każdy zaopatruje się w benzynę do samochodu wyłącznie na stacji benzynowej. Wiele osób przechowuje zapas w domu z różnych powodów:

  • Używają piły łańcuchowej lub innego narzędzia zasilanego benzyną
  • Używają kosiarki spalinowej
  • Używają jej do maszyn rolniczych, którymi nie mogą dojechać na stację benzynową
  • Posiadają i używają generatorów diesla
  • Posiadają inne pojazdy nieporuszające się po drogach, które wykorzystują benzynę, takie jak łodzie lub nawet małe samoloty.

Czasami ludzie tankują benzynę do tych pojazdów, ale potem używają jej tylko raz, a pozostała część gazu może przez długi czas leżeć niewykorzystana. Jest to zasadnicza różnica między benzyną używaną do tych celów a benzyną używaną do naszych samochodów. Benzyna do naszych samochodów praktycznie nigdy się nie psuje. Jak to możliwe? Jeździmy tak dużo, że jest to prawie niemożliwe. Niedawna pandemia zmusiła niektórych do pozostawienia samochodów na jakiś czas bez nadzoru, ale to raczej nie jest "typowa" sytuacja.

Wnioski: Rzeczy, których nigdy nie należy robić z benzyną

Na wszelki wypadek, gdyby nasz przewodnik wydawał się zbyt pracochłonny, przypominamy, że pod żadnym pozorem nie należy próbować tak zwanych "alternatywnych" metod utylizacji:

  • spłukiwanie benzyny w toalecie - jest to niebezpieczne i nie zadziała
  • wylewanie benzyny do domowych zlewów lub kanalizacji - podobnie jak w przypadku toalety, benzyna uszkodzi instalacje hydrauliczne i jest bardzo szkodliwa dla środowiska
  • Spalanie nadmiaru benzyny w kontrolowanych pożarach - jest to bardzo niebezpieczne dla Ciebie i innych osób w Twoim otoczeniu, a ponadto uwalnia do powietrza okropne opary.

Może Ci się wydawać, że wykonanie któregoś z tych czynności pozwoli Ci zaoszczędzić czas, ale są one nie tylko nierozsądne, ale być może nawet nielegalne w danym stanie lub regionie. Benzynę należy zawsze utylizować w sposób bezpieczny i prawidłowy.

Jeśli zauważysz, że musisz pozbywać się dużej ilości benzyny, rozważ ograniczenie jej zakupu lub przynajmniej zainwestowanie w stabilizator paliwa, który pomoże dłużej zachować jego przydatność do użycia. Stabilizator można dodać, gdy wiadomo, że dane narzędzie lub pojazd będą przechowywane przez dłuższy czas i istnieje ryzyko, że benzyna nie będzie już w pełni sprawna.

Zachowaj bezpieczeństwo podczas korzystania z benzyny, kieruj się rozsądkiem i przestrzegaj powyższych wskazówek i sugestii.

Karol Kępiński

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.