Jak podnieść jakość lakieru w samochodzie zabytkowym?

Renowacja samochodu zabytkowego to proces nie tylko długotrwały, ale również wymagający od właściciela pojazdu sporego nakładu pracy. Niestety, na ogół konieczne okazują się również niemałe nakłady finansowe. Jeśli ma być ona przeprowadzona prawidłowo, spory nacisk należy położyć między innymi na wygląd samej karoserii pojazdu.

Polerowanie

Niekiedy udaje się pracować na oryginalnej powłoce lakierniczej przy założeniu, że wykonane zostaną jedynie niewielkie naprawy blacharskie i polerowanie. Bywa jednak i tak, że demontaż konstrukcji to jedyne rozwiązanie, które znajduje uzasadnienie, a co za tym idzie, cały stary lakier musi zostać zdarty. Jeśli samochód jest naprawdę stary nie ma co się oszukiwać, właśnie drugie z przedstawionych rozwiązań jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne. Oczywiście, niesie ono za sobą także korzyści, pozwala bowiem na ocenę, jaki jest rzeczywisty stan kolejnych elementów. Jest to również doskonała okazja do pozbycia się wszystkich ognisk korozji i uzupełnienia ewentualnych ubytków metalu.

Piaskowanie

Usuwanie lakieru może odbywać się na kilka sposobów, najciekawszym z nich wydaje się zaś metoda piaskowania. Nie można jednak pozwolić sobie na piaskowanie całych połaci blachy zarówno piasek, jak i pompowany pod wysokim ciśnieniem kwas mogą bowiem przyczynić się do dodatkowych uszkodzeń. Dzięki piaskowaniu możliwe stanie się nie tylko usunięcie resztek lakieru, ale również rdzy i to zarówno z podwozia, jak i z wnętrza drzwi.

Powłoka lakiernicza

Reszta karoserii powinna być jednak czyszczona ręcznie i z wykorzystaniem specjalnie do tego celu przeznaczonych rozpuszczalników chemicznych. Te ostatnie zasługują na uznanie ze względu na to, że są łagodne dla blachy, należy jednak liczyć się z tym, że często nie radzą sobie z preparatami, które są obecne na jej powierzchni.

Szlifierka

Innym ciekawym rozwiązaniem, którym warto się zainteresować, są nieskomplikowane nakładki szlifierskie. Tu warto wspomnieć choćby o wykonanej z drutu nakładce do wiertarki, pozwala ona bowiem na szczegółowe oczyszczenie niemal każdego fragmentu metali. Taka praca jest czasochłonna i często wymaga dużego skupienia, nie powinno się przy tym przystępować do niej bez odpowiednich okularów i odzieży ochronnej. Oczywiście, nie każdy samochód wymaga zabiegów aż tak skomplikowanych i nie zawsze trzeba rozbierać go na części.

Mateusz Dębski

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.