Jakie kosmetyki samochodowe powinien posiadać kierowca?

Co do zasady, na naszej półce z kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji samochodu powinno znajdować się jedynie to, co w danym momencie jest przez nas regularnie używane. W związku z tym trudno nie uciec od pytania o to, na ile opłacalne jest kupowanie zestawów. Oczywiście, nie ma na nie jednej tylko odpowiedzi, w pierwszej kolejności wypada więc zastanowić się nad tym, jakich kosmetyków dany kierowca potrzebuje w pierwszej kolejności.

Kosmetyki samochodowe

Zdecydowana większość właścicieli samochodów nadal decyduje się na korzystanie z myjni dotykowych i automatycznych po to, aby utrzymywać w czystości nadwozia swoich pojazdów. Szampony samochodowe zyskują na popularności dość powoli, nie sprzyja im bowiem również zakaz mycia aut obowiązujący na prywatnych posesjach. Ich entuzjastami są dziś przede wszystkim ci kierowcy, którzy maja zastrzeżenia do pracy myjni. Osoby, które są bardziej wyczulone na wygląd swoich samochodów, nie ograniczają się zresztą do skorzystania z szamponu.

Często sięgają też po dodatkowe powłoki ochronne, które należy stosować już po myciu. Tu znakomicie sprawdzają się między innymi woski, jeśli bowiem są rozwiązaniami wysokiej jakości, można mieć pewność, że nie tylko będą chronić lakier przed zabrudzeniami, ale również będą się przyczyniać do tego, że woda zdecydowanie szybciej spłynie z nadwozia, co ułatwi mycie.

Dość problematyczne może okazać się również wyeliminowanie brudu i nalotów, jakie nagromadziły się na kołach pojazdu. Tu szczególnie niebezpieczny potrafi być pył gromadzący się na klockach hamulcowych, ten bowiem wydaje się nieunikniony podczas hamowania. Oczywiście, jego usuwanie jest tym łatwiejsze, im bardziej regularnie myjemy koła, w początkowej fazie nie jest to bowiem wcale trudne zadanie.

Chemia samochodowa

Czyszczenie felg

Ciekawym rozwiązaniem są też środki przeznaczone do mycia felg, choć należy mieć na uwadze to, że często charakteryzuje je duża agresywność sprawiająca, że sama powierzchnia felgi ulega uszkodzeniu. Likwidowanie zarysowań na lakierze również nie jest zadaniem niemożliwym do wykonania. W tym przypadku pomagają nam pasty lekkościerne, które charakteryzują się nie tylko spektakularnymi efektami, ale również tym, że samo ich użycie nie jest zadaniem skomplikowanym.

Mateusz Dębski

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.