Co to jest wyłączenie O/D na tablicy rozdzielczej? - Wyjaśnione

Jeśli widziałeś symbol wyłączenia O/D na desce rozdzielczej, możesz zastanawiać się nad jego znaczeniem. Wiele nowoczesnych pojazdów ma tę funkcję, więc warto wiedzieć, jak z niej korzystać. Co to jest symbol O/D Off na desce rozdzielczej i czy powinien Cię on zaniepokoić?

W tym przewodniku omawiamy tę ważną funkcję. Przedstawiamy też, kiedy należy używać nadbiegu i kiedy go wyłączyć. Pomagamy także zrozumieć, czy korzystanie z nadbiegu lub jego wyłączenie może być niebezpieczne dla pojazdu.

Spis treści pokaż Co to jest O/D Off On Dashboard? Kiedy należy używać funkcji Overdrive 1. Jazda z prędkością autostradową 2. Codzienna jazda Kiedy wyłączyć nadbieg 1. Przewożenie/holowanie 2. Nieregularna zmiana biegów 3. Wyprzedzanie innego samochodu 4. Hamowanie silnikiem Jak wyłączyć nadbieg Czy można pozostawić automatyczny samochód na nadbiegu przez cały czas?

Co to jest O/D na desce rozdzielczej?

O/D to skrót od Overdrive (nadbieg). Funkcja ta jest obecna w wielu współczesnych pojazdach z automatyczną skrzynią biegów. Nadbieg to bieg, który pomaga zmniejszyć obciążenie silnika poprzez redukcję liczby obrotów na minutę. Gdy tryb O/D jest wyłączony, nie można włączyć tego biegu.

Gdy nadbieg jest wyłączony, silnik może wytwarzać dodatkową moc na niższym biegu. Gdy jest włączony, pojazd może jechać z większą prędkością przy niższych obrotach. Funkcja ta powoduje mniejszy hałas silnika i zwiększa oszczędność paliwa. Prowadzi również do mniejszego zużycia pojazdu.

Gdy świeci się wskaźnik O/D Off, bieg nadbiegowy został wyłączony, co oznacza, że przemiennik momentu obrotowego nie jest zablokowany. Przekładnia nie jest aktualnie włączona, więc liczba obrotów na minutę będzie rosła. Wystarczy jednak nacisnąć przycisk, aby ponownie włączyć nadbieg.

ZWIĄZANE: Co to jest nadbieg? (i kiedy go używać)?

Kiedy należy używać nadbiegu

1. Jazda z dużą prędkością na autostradzie

Nadbieg stanowi istotny element równania w przypadku jazdy po szerokich drogach. Jeżeli jedziesz autostradą utrzymując stałą, wysoką prędkość, nadbieg pomoże Ci zmaksymalizować wydajność silnika.

Umożliwienie wrzucenia najwyższego biegu pozwala ograniczyć liczbę obrotów do minimum. Zmniejszy to hałas silnika i pozwoli maksymalnie obniżyć zużycie paliwa.

2. Codzienna jazda

Funkcja nadbiegu powinna być włączona w większości sytuacji na drodze. Mimo że wiele osób w Internecie twierdzi, że trzeba mówić skrzyni biegów, co ma robić, na ogół nie jest to prawdą.

W rzeczywistości w nowych samochodach zastosowano wiele rozwiązań technicznych, które optymalizują ich działanie. W większości przypadków skrzynia biegów i jej komputer wiedzą, kiedy zmienić bieg bez żadnego udziału użytkownika.

Kiedy należy wyłączyć nadbieg

1. Przewożenie/holowanie

Jeśli masz w samochodzie duży ładunek lub holujesz pojazd, być może nadszedł czas, aby wyłączyć nadbieg. Włączenie najwyższego biegu przez skrzynię biegów może spowodować, że pojazd będzie się męczył. Problem ten może się nasilać przy wjeżdżaniu na wzniesienia lub strome wzniesienia.

W rzeczywistości większość producentów samochodów zaleca wyłączenie nadbiegu podczas holowania. W razie wątpliwości należy postępować zgodnie z zaleceniami podanymi w instrukcji obsługi pojazdu.

2. Nieregularna zmiana biegów

W większości przypadków skrzynia biegów powinna płynnie zmieniać biegi bez żadnych problemów. Jeśli jednak zauważysz, że skrzynia biegów nieustannie przełącza się między najwyższym a najniższym biegiem, warto ją wyłączyć.

Powoduje to uszkodzenie skrzyni biegów. W większości przypadków zjawisko to jest zauważalne tylko wtedy, gdy samochód próbuje nabrać prędkości, np. podczas jazdy pod górę. Nadbieg należy włączyć z powrotem, gdy tylko samochód znajdzie się na równym podłożu.

3. Wyprzedzanie innego samochodu

Po wyłączeniu nadbiegu skrzynia biegów jest zmuszona do zmiany biegu na niższy. Gdy bieg się obniża, obroty wzrastają, co daje większą moc i pozwala zwiększyć prędkość.

Z włączonym nadbiegiem można wyprzedzać inne samochody, aby przejechać. Jednak jej wyłączenie sprawia, że samochód reaguje szybciej i mocniej, co skraca czas przejazdu.

4. Hamowanie silnikiem

Niezależnie od tego, czy musisz się zatrzymać, czy jedziesz w dół wzniesienia, do spowolnienia możesz użyć nie tylko hamulców. Silnik jest w stanie spowolnić samochód poprzez zwiększenie liczby obrotów na minutę.

Niektórzy twierdzą, że hamowanie silnikiem jest szkodliwe dla pojazdu, ale nie ma dowodów na to, że jest to prawda, jeśli jest stosowane prawidłowo. Jeśli hamulce się nagrzewają, być może lepiej będzie, jeśli samochód będzie w niewielkim stopniu polegał na silniku.

RELATED: Symbole i wskaźniki (znaczenie) lampek ostrzegawczych na desce rozdzielczej samochodu

Jak wyłączyć nadbieg

Większość współczesnych samochodów ma przycisk nadbiegu umieszczony na dźwigni zmiany biegów. W wielu przypadkach nie jest on oznaczony jako przycisk nadbiegu. Czasami jest to znak, że pojazd porusza się po wzniesieniu.

  1. Znajdź przycisk nadbiegu na dźwigni zmiany biegów. Powinien on znajdować się po lewej stronie.
  2. Wciśnij przycisk, gdy chcesz wyłączyć nadbieg. Gdy to się uda, na tablicy rozdzielczej powinien pojawić się symbol wyłączenia nadbiegu.
  3. Ponowne naciśnięcie przycisku spowoduje włączenie nadbiegu.

Są jednak samochody, które nie mają przycisku nadbiegu. W takich samochodach wystarczy przesunąć dźwignię zmiany biegów na kolejny bieg w dół. W ten sposób uzyskuje się ten sam efekt, znany pod nazwą ręcznej zmiany biegów.

Czy można pozostawić samochód z automatyczną skrzynią biegów na nadbiegu przez cały czas?

We współczesnych samochodach z automatyczną skrzynią biegów nadbieg włącza się automatycznie po osiągnięciu określonej prędkości, chyba że się go wyłączy. Jeśli nie poruszasz się z prędkością autostradową, samochód nie włączy nadbiegu. Dlatego będzie on używany tylko wtedy, gdy jest potrzebny.

W normalnych warunkach jazdy samochód powinien pozostać na nadbiegu. Nie należy jednak jeździć samochodem codziennie z wyłączonym nadbiegiem. Chociaż nie udowodniono, że jest to niebezpieczne dla silnika lub skrzyni biegów, nie zapewnia to oczekiwanej dynamiki jazdy. Przy wyłączonym nadbiegu zużywa się więcej paliwa niż potrzeba i słychać większy hałas silnika z powodu wyższych obrotów. Jeśli nie ma potrzeby wyłączania nadbiegu, najlepiej pozostawić go w spokoju, pozwalając skrzyni biegów wykonywać swoją pracę.

Bartosz Woźniak

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.