20 typów samochodów (Vehicle Body Styles Explained)

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu, to prawdopodobnie zastanawiałeś się nad różnymi typami samochodów. Każdy z nich ma swój unikalny zestaw cech i korzyści, więc może być trudno zdecydować, który z nich jest odpowiedni dla Ciebie.

Zanim kupisz nowy samochód, musisz najpierw określić swoje specyficzne potrzeby, takie jak przestrzeń bagażowa, liczba pasażerów, rozmiar silnika i wydajność paliwa.

Przemysł motoryzacyjny to ciągle zmieniający się świat, w którym każdego roku na rynku pojawiają się nowe typy samochodów. Innowacje technologiczne producentów samochodów doprowadziły do kilku nowych typów samochodów, które nie istniały kilka lat temu i obecnie na rynku jest znacznie ponad dwadzieścia różnych typów samochodów.

W tym poście, rozbijemy 20 najbardziej popularnych typów samochodów, wraz z odrobiną informacji o każdym z nich. Więc czy jesteś na rynku dla nowego pojazdu lub po prostu ciekawy, co tam jest, czytać dalej! Najpierw przyjrzymy się klasyfikacjom, na które można podzielić różne typy samochodów.

Spis treści show Klasyfikacje samochodów 1. Styl nadwozia: 2. Rozmiar: 3. Segment samochodów: 4. Przeznaczenie: 5. Paliwo: Top 20 typów samochodów. 1. Sedan 2. Crossover (CUV) 3. Pojazdy sportowo-użytkowe (SUV) 4. Hatchback 5. Station Wagon 6. Coupe 7. Pickup Truck 8. Minivan (MPV) 9. Roadster 10. Van 11. Samochody sportowe 12. Supercar 13. Samochody luksusowe 14. Kabriolet 15. Muscle Cars 16. Microcar 17. Camper Van 18. Mini ciężarówka 19. Limuzyna 20. Ciężarówka

Klasyfikacja samochodów

Samochody są podzielone na różne kategorie w zależności od kilku czynników. Oto lista tych klasyfikacji.

1. Styl nadwozia:

Najczęściej spotykany typ pojazdu jest skategoryzowany według stylu nadwozia. Różne typy nadwozia mogą być na przykład coupe, hatchback, sedan lub kabriolet.

2. Rozmiar:

Rozmiar samochodu można również podzielić na różne typy. Na przykład samochody kompaktowe, średnie samochody, mikrosamochody lub bardzo duże samochody są określane przez ich rozmiar.

3. Segment samochodów:

Samochody miejskie, mini-compact cars, muscle cars, luxury cars i green cars to niektóre typy samochodów, które są skategoryzowane na podstawie segmentów rynku, które ma twój samochód.

4. Cel:

Cel jest szeroko stosowany podczas wyjaśniania różnych typów samochodów. Samochody skategoryzowane według celu mogą być na przykład samochodami handlowymi, samochodami rodzinnymi, samochodami wyścigowymi, samochodami egzotycznymi lub samochodami sportowymi.

5. Paliwo:

Innym sposobem kategoryzacji samochodów jest użycie rodzaju paliwa. Nie uwzględniliśmy żadnego z tych typów w tym artykule, ale samochody, które są skategoryzowane według paliwa, mogą być samochodami z silnikiem diesla, samochodami elektrycznymi, samochodami wodorowymi, samochodami gazowymi itp.

Teraz, gdy masz trochę więcej wiedzy o różnych klasyfikacjach samochodów, przejdźmy bezpośrednio do naszej listy typów samochodów:

Top 20 typów samochodów.

1. Sedan

Jednym z najczęstszych typów samochodów jest sedan. Sedan to czterodrzwiowy typ samochodu z tradycyjnym bagażnikiem. Różnica między hatchbackiem a sedanem polega na tym, że tylne drzwi bagażnika nie obejmują tylnej szyby, a zawiasy drzwi są zainstalowane pod oknem.

Samochody typu sedan mają dość ograniczoną przestrzeń w bagażniku, ale często mają dość sportowy wygląd, jeśli tego szukasz. Sedan jest dostępny w wielu różnych wariantach, a oto kilka przykładów:

  • Subcompact: Nissan Versa, Kia Rio
  • Compact: Toyota Corolla, Honda Civic
  • Mid-size: Nissan Altima, Honda Accord, Toyota Camry
  • Full-size: Dodge Charger, Toyota Avalon

2. Crossover (CUV)

Crossover jest często mylony z SUV-em. Crossover często ma napęd na dwa koła, ale może też mieć napęd na cztery koła. Jest to w zasadzie podwozie samochodu terenowego, ale zbudowane bardziej dla ruchu miejskiego.

Ważnym czynnikiem różnicującym jest podwozie - crossover wykorzystuje lżejsze podwozie typu monocoque, podczas gdy SUV wykorzystuje podwozie z ramą drabinkową. Zasadniczo oznacza to, że CUV dzieli ramę samochodu, a SUV dzieli ramę ciężarówki. Często można go nazwać mieszanką SUV-a i hatchbacka. Honda Odyssey i Chrysler Pacifica to dwa dobre przykłady CUV.

3. Sport Utility Vehicles (SUVs)

Innym typem, który wspina się na tej liście typów samochodów jest SUV, który staje się coraz bardziej popularny. SUV to duży samochód, który często może przewozić pięć do siedmiu pasażerów z trzema rzędami siedzeń. Są one w zasadzie takie same jak crossover, z wyjątkiem tego, że są zbudowane na podwoziu body-on-frame. Często mają 4wd i dobre zdolności terenowe.

Często są wyposażone w najnowszą elektronikę i są bardzo wygodne do jazdy w. Często są też wyposażone w akcesoria terenowe, takie jak ulepszone zawieszenie i duże koła. Można mieć SUV-y w różnych rozmiarach - kompaktowe, średnie i pełnowymiarowe. Dobrym przykładem SUV-a jest Range Rover, Jeep Cherokee i Suzuki Vitara.

4. Hatchback

Samochód typu Hatchback to w zasadzie połączenie sedana i kombi. Często występują jako zestaw 5-drzwiowy i mają klapę, która otwiera się do góry. Podobnie jak kombi, hatchback ma zawiasy drzwi nad tylną szybą.

Różnica między kombi a hatchbackiem to często rozmiar i to, że kombi często ma znacznie bardziej stromy kąt na tylnej klapie. Volkswagen Golf i Kia Rio to dwa popularne modele hatchback. Można również znaleźć niektóre hatchbacki o wysokiej wydajności, wtedy nazywane hot hatch.

Obecnie istnieją również większe luksusowe pojazdy skategoryzowane jako hatchbacki ze stromo nachyloną klapą tylną, takie jak Audi A7, Kia Stinger i Tesla Model S.

5. Station Wagon

Wagon jest dość podobny do sedana, ale ma wydłużoną linię dachu z drzwiami typu hatch zamiast bagażnika. Samochody kombi są często idealnym wyborem dla rodzin i długich podróży samochodowych ze względu na większą przestrzeń ładunkową niż w przypadku sedana.

Samochody kombi są również czasami wyposażone w zwiększony prześwit i napęd na cztery koła, co czyni je dość podobnymi do SUV-ów. Popularność kombi spadła w ostatnich latach w Stanach Zjednoczonych i jest bardziej powszechna w Europie.

Niektóre popularne modele kombi to BMW serii 5, Audi A4 lub A6, Volvo V90 i Subaru Outback.

6. Coupe

Coupe to dwudrzwiowy samochód, bardzo podobny do sedana, ale z dwojgiem drzwi zamiast czterech. Samochody coupé często mają tylne siedzenie dla dwóch lub trzech kolejnych pasażerów, ale często trzeba złożyć jedno z przednich siedzeń, aby się tam dostać. Samochody coupé są często dość bardziej w kierunku sportowego wyglądu.

Ford Mustang, Audi A5, Chevrolet Corvette i Porsche Boxter to niektóre popularne modele coupe.

7. Pickup Truck

Pickup trucks stały się bardzo powszechne w ostatnich latach. Pickup ma zamkniętą kabinę z otwartą przestrzenią ładunkową. Mogą mieć miejsce dla dwóch lub czterech pasażerów. Pickupy mają kabinę zamontowaną na osobnej stalowej ramie, z jednym wyjątkiem - Honda Ridgeline.

Pickupy są idealne dla rolników i transportu ze względu na dużą przestrzeń ładunkową i mocne silniki, które mogą holować ciężki sprzęt. Większość pickupów ma napęd na cztery koła lub częściowy napęd na cztery koła. Istnieje jednak również wiele modeli z opcją tylko 2WD.

Pickupy występują w dwóch kategoriach wielkości: full-size i mid-size i często jest wiele opcji do wyboru, takich jak przedłużona kabina, pojedyncza kabina lub kabina załogi. Toyota Hilux, Nissan Navara, Chevrolet Silverado i Dodge F150 to niektóre popularne pickupy.

RELATED: Extended Cab vs Crew Cab Pickup Truck - różnice.

8. Minivan (MPV)

Minivan lub pojazd wielozadaniowy (MPV) to furgonetka, ale zamiast przestrzeni ładunkowej ma fotele pasażerskie. Często ma 7 lub 8 miejsc dla pasażerów, co czyni go idealnym dla większych rodzin lub jest używany jako taksówka.

Często jest zaprojektowany z myślą o bardzo dużej przestrzeni w kabinie, a nie dużej przestrzeni ładunkowej. Często mają przesuwane drzwi po jednej lub obu stronach samochodu. Honda Odyssey i Chrysler Pacifica to dwa świetne przykłady Minivanów.

9. Roadster

Samochód typu roadster to w zasadzie samochód typu cabrio, ale z dwojgiem drzwi i zazwyczaj nie ma tylnej kanapy. Dlatego są one dobre tylko dla dwóch osób. Jeśli chodzi o rozmiar, są one często bardzo małe z ograniczoną przestrzenią ładunkową.

Często mają sportowy wygląd i są idealne dla tych, którzy lubią cieszyć się lodami w słoneczną pogodę ze swoim przyjacielem lub narzeczoną. Alfa Romeo 4C Spider, Mercedes-Benz SLC i Jaguar F-Type Roadster to kilka popularnych modeli roadsterów na rynku.

10. Van

Van to dwu- lub trzyosobowy model samochodu, który jest często używany do transportu towarów. Często mają uszczelnioną kabinę od przestrzeni ładunkowej i często nie mają okien do przestrzeni ładunkowej, ale niektóre modele mają szklane okna w tylnych drzwiach.

Są doskonałym wyborem do przewozu towarów, zazwyczaj mają bardzo dużą ładowność ponad tonę. Volkswagen Transporter, Chevrolet Van lub GMC Vandura to niektóre popularne modele vanów.

11. Samochody sportowe

Samochód sportowy to wszystko, co wygląda na sportowe i może to być roadster, coupe, a nawet sedan. Samochody sportowe są dość podobne do supersamochodu, ponieważ supersamochód może być również samochód sportowy, ale różnica jest często, że samochód sportowy jest krok poniżej supersamochodu w odniesieniu do wydajności i ceny.

Często są one znacznie tańsze niż supersamochody i zazwyczaj mają gorsze osiągi. Samochody sportowe zazwyczaj mają dobrą obsługę z dobrymi możliwościami drogowymi i dość mocnym silnikiem, aby móc zarówno jeździć po ulicach, jak i zabrać go na tor, jeśli masz na to ochotę. Samochody sportowe są często kabrioletami, ale niekoniecznie. Porsche 911, Mazda MX-5 i BMW M3 mogą być zakwalifikowane jako samochody sportowe.

12. Supercar

Supersamochód to samochód o wysokiej wydajności, zwykle z bardzo mocnym i dużym silnikiem. Większość supersamochodów jest dwumiejscowa i jednocześnie bardzo droga - niektóre idą nawet za milion dolarów.

Większość supersamochodów posiada silnik V8 lub V12 jednocześnie generując ponad 500 KM. W zależności od modelu, supersamochód często występuje jako kabriolet. Przestrzeń ładunkowa w supersamochodach jest zazwyczaj bardzo ograniczona lub wręcz nie istnieje. McLaren 720S, Lamborghini Huracán i Lamborghini Aventador to niektóre popularne supersamochody.

13. Samochody luksusowe

Luksusowy samochód jest dokładnie tym, co brzmi - luksusem. Są one często bardzo drogie i mają wszystkie najnowsze funkcje dla komfortowej jazdy. Często mają bardzo mocny silnik, ale nie są bardzo szybkie w zakrętach i na torach wyścigowych. To dlatego, że często mają tak wiele funkcji dla komfortu, więc są zwykle bardzo ciężkie.

Luksusowy samochód może być również supersamochodem lub samochodem sportowym, a definicja jest często określana jako bardzo drogie samochody o dużym komforcie. Bentley Continental GT, Ferrari Portofino i Rolls-Royce to niektóre typowe samochody luksusowe.

14. Kabriolet / Cabriolet

Modele samochodów typu kabriolet lub cabriolet są wyposażone w chowany dach. Są one idealnym wyborem na gorący letni dzień, gdy wybierasz się na wakacje na plażę. Większość samochodów typu kabriolet posiada automatyczny system cofania materiałowego dachu, ale w niektórych starszych modelach trzeba było to robić ręcznie. Niektóre modele mają nawet chowany hardtop, dzięki czemu wyglądają jak normalne samochody, gdy dach jest zamknięty.

Mogą być zarówno dwumiejscowe, jak i czteromiejscowe i mogą być w zasadzie każdym modelem samochodu ze składanym dachem, podczas gdy roadster jest często własnym typem samochodu. Samochody sportowe są często dostępne w opcji typu kabriolet. BMW Z4, Fiat 500 i Chevrolet to niektóre z wielu różnych modeli samochodów z opcją kabrioletu.

15. Muscle Cars

Muscle cars to samochody z dużymi mięśniami pod maską. Muscle cars są często określane jako starsze amerykańskie samochody z bardzo dużymi i potężnymi silnikami v8 lub v10, ale muscle cars są również dostępne jako nowoczesne samochody. Muscle cars zazwyczaj nie są tak szybkie na torach wyścigowych wokół zakrętów, ale kiedy jadą w linii prostej, jak drag racing, niewiele innych samochodów może je pokonać.

Ford Mustang, Pontiac GTO i Dodge challenger to niektóre modele samochodów określane jako muscle cars.

16. Microcar

Mikrocar lub minicar to mały samochód, który często ma silnik o wielkości mniejszej niż litr. Są one dostępne w różnych nietypowych wzorach i są idealne do ruchu miejskiego ze względu na ich wydajność paliwową i łatwe parkowanie.

Mikrosamochód jest zazwyczaj pojazdem dla dwóch pasażerów. Przykłady mikrosamochodów obejmują samochody rowerowe, samochody bąbelkowe i samochód Tata Nano. Nowoczesne mikrosamochody są często elektryczne. Wadą mikrosamochodu jest prawie nieistniejąca przestrzeń ładunkowa w większości modeli.

17. Camper Van

Camper van to często podwozie ciężarówki, które zostało przebudowane na potrzeby kempingu, a oni często mają kuchnię, toaletę i inne niezbędne akcesoria do idealnego kempingu. Na przykład, samochód kempingowy może również odnosić się do minivana, który został przebudowany na potrzeby kempingu, jak na przykład Volkswagen transporter.

Jednak wiele samochodów kempingowych jest budowanych w ten sposób bezpośrednio od producenta, a niektóre z tych modeli to Fiat Ducato, Winnebago Revel i Nomad Vanz Sprinter.

18. Mini ciężarówka

Mini truck jest dokładnie tym, jak brzmi - małą ciężarówką i jest mieszanką pickupa i ciężarówki. Często mają dwa lub trzy miejsca siedzące i otwartą przestrzeń ładunkową, ale mogą być również wyposażone w zamkniętą przestrzeń ładunkową.

Często są zbudowane na podwoziu ciężarówki i często są dość mocno zbudowane do ciężkiego transportu towarów. Nissan clipper, Suzuki carry i Mazda scrum to niektóre z modeli mini ciężarówek.

19. Limuzyna

Limuzyna to rozciągnięty samochód, który jest często używany przez celebrytów i gwiazdy pop. Ma wydłużoną podstawę i może być przebudowany z różnych modeli samochodów.

Często nie są one tworzone tak bezpośrednio w fabrykach, ale są przebudowywane po opuszczeniu fabryki, często przez specjalne firmy. Jednak niektóre modele luksusowych samochodów z nieco dłuższym niż zwykle rozstawem osi są również nazywane limuzyną, nawet jeśli dla Ciebie mogą wyglądać jak zwykły samochód. Chrysler 300, Hummer i Mercedes Benz S są często przebudowywane na limuzyny.

20. Truck

Na ostatnim miejscu na liście znajdziesz ciężarówkę. Chociaż tak naprawdę nie są one typem samochodu, mogą występować w wielu formach i nadal są typem pojazdu, więc chcieliśmy go uwzględnić.

Większość ludzi wie, czym jest ciężarówka. Jest to dwu- lub trzyosobowy typ pojazdu, czasami wyposażony w łóżko za siedzeniami. Ma bardzo dużą przestrzeń ładunkową i jest głównie wykorzystywany do transportu towarów przez firmy. Volvo, Mercedes Benz, Scania i DAF to jedne z najbardziej popularnych firm produkujących samochody ciężarowe.

Mateusz Dębski

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.