Jak skutecznie troszczyć się o karoserię?

Nie bez przyczyny często zwraca się uwagę na to, że o karoserii samochodu można mówić jako o wizytówce jego właściciela. Okazuje się zresztą, że jeśli mamy do czynienia z zadbanym samochodem, nikomu nie przeszkadza to, że ma on na karku choćby kilkanaście lat.

Dbanie o karoserię nie powinno być zresztą postrzegane wyłącznie jako sposób na poprawę wyglądu auta. Ma ono duże znaczenie również dlatego, że wpływa na bezpieczeństwo pojazdu i wymiernie przedłuża jego życie. Korozja może liczyć na nieoczekiwanych sprzymierzeńców takich, jak błoto, brud oraz kurz. Oczywiście, każdy dąży do tego, aby uniknąć spotkania z nimi. Pozwala na to mycie samochodu, choć i do tej czynności powinniśmy się starannie przygotować.

Gąbka samochodowa

Pierwszym krokiem może okazać się zakup delikatnej gąbki, klasyczne szczotki potrafią bowiem zarysować lakier, a te, które stosuje się obecnie, charakteryzują się tym, że są wyjątkowo delikatne. Pomocna okazuje się również ściągaczka do wody, a także wąż ze specjalną końcówką, której zadanie polega na zwiększaniu ciśnienia.

Zabezpieczenie karoserii

Również same kosmetyki przeznaczone do pielęgnowania karoserii nie powinny być dobierane w sposób przypadkowy. Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć stopień zużycia lakieru. Jeśli lakier ciągle prezentuje się naprawdę dobrze, pomocny może okazać się choćby szampon oferowany przez znanego producenta.

Pielęgnacja karoserii

Jeśli nasze auto ma już swoje lata, warto pomyśleć również o zakupie wosku syntetycznego i miękkich ściereczek, pomocna może jednak okazać się również elektryczna polerka. Jeszcze inaczej sytuacja przedstawia się wówczas, gdy doszło do znacznego zmatowienia lakieru. Wówczas można pomyśleć choćby o pastach polerskich, których wybór jest uzależniony od tego, jaki kolor ma samochód.

Czernidło

Ciekawym pomysłem jest też nabłyszczanie plastikowych zderzaków oraz listew. Tu pomocne są specjalne preparaty, choć pomocne okazuje się również czernidło stosowane w przypadku opon. Specjalne traktowanie jest nieuniknione również wówczas, gdy mamy do czynienia z felgami aluminiowymi. Na szczęście, w sprzedaży nie brakuje specjalnych kosmetyków, które bez trudu przywrócą im charakterystyczny dla nich blask. Wspomniane preparaty często zawierają substancje żrące, przy ich stosowania zalecana jest więc ostrożność.

Karol Kępiński

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.