Jak skutecznie czyścić lakier?
Gdybyśmy chcieli wskazać tę porę roku, którą można byłoby uznać za największe zagrożenie dla samochodowej powłoki lakierniczej, z pewnością byłaby to zima. Właśnie wówczas mamy do czynienia z wyjątkowo niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a do tego sporym zagrożeniem jest sól, która w czasie tej pory roku zalega na drogach.
To właśnie w tym okresie zyskuje na znaczeniu czyszczenie karoserii samochodu, im zaś jest ono staranniejsze, tym lepiej.
Szampon samochodowy
Chyba najważniejszym kosmetykiem wykorzystywanym w tym celu wydaje się być szampon samochodowy, nie bez przyczyny uważa się więc, że mycie nim samochodu jest pierwszym krokiem na drodze do tego, aby przywrócić lakierowi dawny blask. Dziś możemy zresztą liczyć na duży wybór kosmetyków tego typu, poszczególne produkty można zaś dzielić na grupy asortymentowe. Na pierwszy plan wysuwają się w tym kontekście szampony, których cena nie jest wygórowana. Mają one całkiem znośne właściwości czyszczące i świetnie sprawdzają się wówczas, gdy nie mamy jeszcze pewności, czy będziemy wiedzieć, jak ich używać.
Nie oznacza to jednak, że polscy kierowcy unikają produktów wysokiej jakości. Co więcej, nie można nie oprzeć się wrażeniu, że cieszą się one szczególnie dużą popularnością. Owszem, są droższe, mają jednak zdecydowanie lepszy skład, a jednocześnie ich pH jest naturalne, a zapach – orzeźwiający. Wszystko to sprawia, że ich mycie jest nie tylko bardziej efektywne, ale również przyjemniejsze.
Pielęgnacja lakieru
Mycie szamponem jest dość przyjemne, należy jednak pamiętać, że jest tylko wstępem do pielęgnacji lakieru. Jego powierzchnia nadal może wyróżniać się obecnością resztek kleju lub asfaltu, może też pojawiać się na niej słoma. W takim przypadku nieoceniony okazuje się remover, a więc specjalistyczne rozwiązanie, które pozwoli na usunięcie asfaltu oraz jego pochodnych. Należy spryskać nim powierzchnię lakieru, poczekać kilka minut i zetrzeć.
Innym rozwiązaniem jest glinka. Ta często uważana jest zaś rozwiązanie ostateczne, może bowiem poradzić sobie nawet z tymi zanieczyszczeniami, którym nie sprostały inne środki. Stosuje się ją w połączeniu z lubrykantem, należy bowiem dążyć do tego, aby tarcie zachodzące pomiędzy glinką oraz znajdującym się pod nią lakierem było jak najmniejsze.
Zobacz również
-
26 grudnia 2016
Jak podnieść jakość lakieru w samochodzie...
Popularne
Jak zadbać o samochód z kosmetykami powyżej stu złotych?
25 grudnia 2016-
26gru
-
26gru
-
26gru
-
26gru
Kategorie
Zabezpieczenie lakieru samochodowego
Kosmetyki samochodowe
Renowacja lakieru
Poradniki
Pielęgnacja samochodu