Jak trwale zniwelować nieprzyjemne zapachy w samochodzie?

Dla wielu osób najpoważniejszy dyskomfort użytkowania auta stanowią nieprzyjemne zapachy. Problem ten dotyczy praktycznie wszystkich samochodów, zarówno nowych, jak i używanych, zakładając, rzecz jasna, że są to pojazdy eksploatowane.

Poszukać źródła

Analizując tę kwestię należy podkreślić, że brzydki zapach nie bierze się z niczego, bardzo często jest to efekt zaniedbań ze strony człowieka. Niedopałki papierosów, resztki jedzenia, odpady organiczne, kurz, brud – to tylko niektóre przyczyny powstawania brzydkich zapachów.

Wiele osób w tym momencie może stwierdzić z oburzeniem, że regularnie odkurza i sprząta samochód – z całą pewnością są to działania, które korzystnie wpływają na estetykę, wygląd oraz komfort użytkowania pojazdu, należy jednak pamiętać, że resztki jedzenia, kurz, brud i roztocza bardzo często gromadzą się pod kanapami, w trudno dostępnych miejscach, a tym samym ich usunięcie wymaga odpowiednich działań.

Efektem zalegającego brudu, kurzu i innych nieczystości może być brzydki zapach, a nierzadko zapchana klimatyzacja lub wentylacja.

Jeśli głównym problemem jest brak prawidłowego przepływu świeżego powietrza, w wielu przypadkach wystarczy wymienić filtr.

Usuwanie zabrudzeń w samochodzie

Zdarzają się jednak sytuacje, w których przyczyną problemu jest wilgoć. Problem ten dotyczy przede wszystkim pojazdów, które przez długi czas pozostawały na deszczu z otwartymi oknami lub szyberdachem, zostały zalane lub zatopione. Teoretycznie usunięcie brzydkiego zapachu może być bardzo trudne, wręcz niemożliwe, warto jednak podjąć działania i zacząć od odgrzybienia nawiewu – w tym celu najlepiej wykorzystać specjalną sondę lub aktywny ozon, który często przyczynia się do usunięcia przykrych zapachów.

Czyszczenie tapicerki

Jeśli auto nie zostało zalane, a brzydki zapach jest wyczuwalny stanowi poważne utrudnienie dla użytkowników, konieczne jest odpowiednie wyczyszczenie tapicerki.

Przed przystąpieniem do właściwej części, czyli czyszczenia na mokro, konieczne jest wyjęcie lub rozłożenie kanap oraz dokładne usunięcie brudu i kurzu za pomocą odkurzacza, pomocne okazuje się także specjalistyczne narzędzie ssące, za którego pomocą można usunąć brud i kurz z trudno dostępnych miejsc.

Po wykonaniu tego zabiegu można przejść do głównej części zadania, czyli czyszczenia na mokro – w tym celu najlepiej wykorzystać preparaty czyszczące w postaci sprayu, które są łatwe i wygodne w użyciu, a przy tym bardzo skuteczne.

Wyczyszczenie tapicerki w małym samochodzie wymaga przygotowania dwóch opakowań sprayu, natomiast na duże auto zużyjemy od trzech do czterech opakowań środka czyszczącego.

Mateusz Dębski

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.