Jak utrzymać wnętrze samochodu w czystości

Wszyscy tam byliśmy - większość z nas nie myśli zbyt często o czyszczeniu wnętrza swoich samochodów, dopóki nie skończymy walcząc z chmurami futra zwierząt domowych lub wycierając uporczywą warstwę brudu rękawami koszuli. Nie musisz być maniakiem czystości, aby utrzymać wnętrze swojego samochodu w ładnym wyglądzie i zapachu, i nie ma absolutnie żadnej wymówki, aby jeździć własną przenośną wywrotką. Dlaczego więc ważne jest utrzymywanie wnętrza samochodu w czystości i jak utrzymać je w jak najlepszym stanie bez konieczności ponoszenia dużych nakładów finansowych?

Regularne utrzymywanie wnętrza w czystości oznacza większą wartość przy odsprzedaży

Większość uszkodzeń wnętrza powstaje, gdy rozlane płyny, zabrudzenia i śmieci osiadają na tkaninach, materiałach i listwach samochodu. Pomyśl o tym, że rozlane jedzenie może spowodować trwałe uszkodzenie tapicerki materiałowej i skórzanej, jeśli zostanie pozostawione, aby praktycznie wsiąkło w szwy, splot i barwnik. Podobnie, gruz i brud mogą porysować i w inny sposób wniknąć w elementy wnętrza, pozostawiając trwałe ślady w postaci uszkodzeń przypominających oczy lub nieprzyjemnego zapachu. Podczas gdy normalne zużycie pojazdu jest do przewidzenia, długoterminowa opieka jest zawsze łatwo zauważalna w samochodzie w porównaniu z doraźnym czyszczeniem i naprawami. Na przykład niektóre skórzane elementy wnętrza mogą się nieodwracalnie rozszczepić i popękać, jeśli nie zastosuje się odpowiednich płynów lub kremów pielęgnacyjnych w razie potrzeby.

car interior

Twoja inwestycja trwa o wiele dłużej

Twój samochód to ogromna inwestycja, w rzeczywistości jedna z największych inwestycji, jakich dokonuje większość ludzi poza kredytem hipotecznym. Chociaż niektórzy ludzie nie zastanawiają się nad tym, że ich samochód jest czymś innym niż koniecznością, aby dostać się z punktu A do punktu B, utrata osobistego transportu z powodu złej opieki ma nieprzyjemne skutki. Regularne przeglądy ułatwiają zauważenie problemów i dziwactw, zanim staną się one kłopotliwe. Pomyśl tylko o tym: małe rozdarcie na pasie bezpieczeństwa pasażera może oznaczać życie lub śmierć; dziwna wilgotna plama na podłodze może wskazywać na zardzewiałą podstawę. Znajomość samochodu oznacza większy spokój ducha dla Ciebie, Twoich bliskich i osób, które na Tobie polegają. Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy, czy czwarty samochód, nie możesz sobie pozwolić na złe traktowanie tak drogiego przedmiotu, jeśli od niego zależy Twoja praca, rodzina i styl życia.

 

Unikniesz kosztownej wymiany tapicerki

Niestety, niektóre fotele samochodowe są nie do uratowania. Od plam po zwierzętach domowych i rozlanym jedzeniu po spadający popiół z papierosa, nieleczone wypadki mogą pozostawić nieodwracalne szkody, które można naprawić tylko poprzez całkowite odświeżenie. Pojazdy z takimi uszkodzeniami rzadko są brane pod uwagę w handlu, a sprzedawcy mogą ponownie pomyśleć o znalezieniu tego specjalnego kogoś do zakupu i podjęcia na samochód projektu. Choć nie jest to niemożliwe do zrobienia, uzyskanie tapicera do przerobienia siedzeń nie jest tanie - więc warto podjąć wysiłek, aby zadbać o swoje wnętrza prawidłowo od samego początku.

 

Odrobina dumy nigdy nie zaszkodzi

Niepotrzebnie zagracona przestrzeń może być stresująca i niezadowalająca dla większości ludzi - dlaczego więc miałbyś chcieć jeździć w samozwańczym pudełku z rupieciami? Czyste wnętrze nie tylko sprawia, że Ty i Twoi pasażerowie czujecie się swobodniej - i jesteście wolni od niesfornych włosów zwierząt domowych - ale także sprawia, że jest ono mniej zachęcające dla złodziei do poszukiwania monet, gotówki, technologii i innych wartościowych przedmiotów ukrytych w Twoim samochodzie.

 

Utrzymywanie wnętrza samochodu w czystości

Czyszczenie samochodu nie musi być męczące, oto kilka prostych wskazówek:

 • Dąż do odkurzania samochodu co miesiąc, a tym bardziej, jeśli do samochodu dostała się dodatkowa ziemia lub piasek.
 • Odkurz swój samochód dwa razy w ciągu jednej sesji:
  • Odkurz dywany, siedzenia, maty i obszar bagażnika.
  • Następnie, używając czegoś twardego, np. kija baseballowego, uderz w siedzenia, aby wzniecić kurz i brud
  • Gdy to się uspokoi, odkurz wszystko ponownie za drugim razem
 • Plamy wyczyścić odpowiednim środkiem czyszczącym, pamiętając, aby najpierw przetestować go w dyskretnym miejscu i unikać używania zbyt dużej ilości wody.
 • Czyścić skórę co sześć do ośmiu tygodni odpowiednim preparatem do skóry
  • Pracuj sekcja po sekcji, upewniając się, że dostajesz się do szwów, gdzie brud może się osadzać
 • Winyl może być czyszczony za pomocą środka czyszczącego do tapicerki winylowej, tylko upewnij się, że nie używasz zbyt dużo wody, a następnie uszczelnij winyl środkiem ochronnym, aby zapobiec przedwczesnemu uszkodzeniu słonecznemu
 • Wykończenia drewniane rzadko potrzebują więcej niż tylko przetrzeć miękką, czystą, wilgotną szmatką

Bartosz Woźniak

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.