Miękki lakier wymaga nerwów ze stali….czyli jak dbać o miękki lakier samochodowy i jakich błędów unikać.

Choć pozornie taki scenariusz nie jest prawdopodobny, to właśnie miękki lakier często okazuje się bardziej problematyczny niż twardy w momencie, w którym chcemy doprowadzić go do idealnego stanu. Najpoważniejszym z problemów wydaje się zresztą jego perfekcyjne wykończenie, nikt nie chce bowiem pozostawiać hologramów.

Jeśli więc przymierzamy się do poddania korekcie tak miękkiego lakieru, już od danego początku musimy wszystkie szczegóły poddawać starannej analizie. Dotyczy to również wykorzystywanych przez nas gąbek i ściereczek, od których wymaga się niemal sterylnej czystości. Wcale nie mniej istotny wydaje się w tym kontekście odpowiedni dobór materiałów wykorzystywanych do pracy.

Ściereczka z mikrofibry

Czasem okazuje się, że choć mikrofibra jest czysta, jej pranie w nieodpowiedni sposób doprowadziło do tego, że zaszły w niej już nieodwracalne zmiany i nie nadaje się do tej czynności. Na etapie polerowania pasta musi być usuwana z dużą delikatnością, bez dużego nacisku, jaki czynność ta wywierałaby na lakierze. Nie należy też wycierać pasty natychmiast po odłożeniu maszyny polerskiej. Lakier musi mieć czas, aby ostygnąć, bo w innym wypadku nie poradzi sobie z mikrozarysowaniami.

Polerowanie lakieru

Futro polerskie

Samo polerowanie miękkiego lakieru nie wiąże się z koniecznością rezygnacji z futer polerskich. Oczywiście, im delikatniejsza jest wełna, z których są one wykonane, tym lepiej. Nie można jednak zapominać o tym, że miękki lakier jest zbierany przez futro znacznie szybciej niż jego twardy odpowiednik. Już po usunięciu tego rodzaju defektów można skupić się na wykończeniu powierzchni.

Pasty polerskie

Tu również należy uważać, niektóre pasty i mleczka pozostawiają bowiem warstwę sprawiającą, że hologramy przestają być dla nas widoczne. Na szczęście, również z tym problemem można się uporać, skuteczne okazuje się przy tym pozbycie się resztki pasty dzięki alkoholowi izopropylowemu. Miękki lakier trudno utrzymać, najlepiej więc jak najszybciej zrezygnować z korzystania z myjni automatycznych.

Bartosz Woźniak

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.