Jak dbać o nadwozie zimą?

Gdy analizujemy warunki, jakie panują zimą na drogach, nie możemy nie zgodzić się z tym, że nie tylko sól, ale również żwir oraz piasek mogą przyczynić się do obniżenia jakości lakieru samochodowemu. Błoto może okazać się w tym kontekście szczególnie niebezpieczne, oddziałuje bowiem niekorzystnie zarówno na podwozie, jak i na elementy gumowe i plastikowe. Zimą trudno też nie martwić się o chromowane części samochodu, są one bowiem w szczególny sposób narażone na korozję.

Chemia samochodowa

Chemia samochodowa jest działem, który systematycznie się powiększa, dziś więc możemy mówić w jej kontekście nawet o kilkuset różnego rodzaju środkach, które są przeznaczone do pielęgnowania poszczególnych elementów samochodu. Poszczególne kosmetyki przybierają zróżnicowaną postać i są oferowane w różnej pojemności. Często utrudnia to dokonanie wyboru, powala jednak na dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb kierowców.

Na uwagę zasługuje zresztą również ich zróżnicowane zastosowanie, za ich pośrednictwem można bowiem czyścić i pielęgnować nie tylko lakierowane części nadwozia, ale i elementy chromowane, plastiki, felgi oraz tapicerki. Co więcej, coraz częściej możemy wchodzić w posiadanie akcesoriów dodatkowych takich, jak gąbki, szczotki i szmatki. Ich cena waha się od kilku, o nawet kilkudziesięciu złotych. Jeśli chodzi o nadwozie i wnętrze samochodu, jego pielęgnowanie może odbywać się na wiele sposobów.

Konserwacja zimowa auta

Tradycyjne środki do mycia samochodu

Choć jednak lista kosmetyków systematycznie się powiększa, nadal nie brakuje kierowców, którzy podchodzą do nich sceptycznie. Nadal modne jest więc wykorzystywanie środków nieprofesjonalnych, takich, jak choćby płyn do mycia naczyń. Ma to miejsce nawet pomimo tego, że ich stosowanie może wiązać się ze sporym zagrożeniem. Mycie karoserii może wykorzystywać środki różnego rodzaju, najczęściej mamy jednak do czynienia z szamponami, które w swoim składzie zawierają również woski konserwujące.

Jest to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością, nie wszyscy mają bowiem nawyk woskowania samochodów zaraz po ich umyciu. Jeśli myjemy nadwozie zimą, musimy mieć świadomość tego, że liczba czekających na nie zagrożeń jest większa niż ma to miejsce w czasie innych pór roku. Uporanie się z nimi jest możliwe, dobrze jednak sięgnąć po specjalistyczny płyn do woskowania.

Mateusz Dębski

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.