Jak dbać o lakier samochodowy zimą?

O lakier samochodowy należy dbać bez względu na porę roku, nie można jednak nie zgodzić się z tym, że zima wydaje się okresem, w którym zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Nie ma chyba takiego kierowcy który nie marzyłby o zadbanym, reprezentacyjnym samochodzie skupiającym na sobie spojrzenia.

Osiągnięcie tak zdefiniowanego celu wcale nie musi być trudne, a kluczem do sukcesu w dużej mirze okazuje się przywiązywanie dużej wagi do lakieru. Troska o jego wygląd bywa kłopotliwa między innymi dlatego, że wcale nie wszystko zależy od samego kierowcy. Tu dobrym przykładem mogą być choćby ciasne parkingi, z jakimi mamy do czynienia nie tylko na osiedlach, ale również w centrach handlowych.

Nawet, jeśli sami parkujemy na nich prawidłowo, wcale nie oznacza to, że nie narażamy się na ryzyko powstania rysy, inni kierowcy potrafią być bowiem wyjątkowo nieprzewidywalni. W okolicach błotników i nadkoli uszkodzenia pojawiają się w naturalny sposób wraz z upływem czasu o sporym niebezpieczeństwie można zaś mówić nawet podczas otwierania samochodu kluczykami.

Zabezpieczenie lakieru

Za wiele szkód odpowiada też wilgoć, sprawy nie ułatwiają przy tym również charakterystyczne dla miesięcy zimowych ujemne temperatury panujące na zewnątrz. Te mają zły wpływ zarówno na tworzące się na lakierze rysy, jak i na przetarcia, w pewnym momencie dochodzi więc do naruszenia tego, co określamy jako naturalną powłokę lakieru. Nie ma mowy o naturalnej barierze ochronnej dla wody, w pewnym momencie okazuje się więc, że korozja karoserii nie jest już realnym zagrożeniem, ale faktem, z którego istnieniem należy się liczyć. Oczywiście, nawet takie uszkodzenia mogą być eliminowane, nie można jednak zapominać o tym, że wiąże się to z koniecznością ponoszenia sporych kosztów.

Ochrona lakieru zimą

Konserwacja samochodu

Już choćby dlatego zimą należy zwracać baczną uwagę zarówno na odpowiednią konserwację, jak i na pojawiające się uszkodzenia. Teoretycznie, mycie lakieru nie wydaje się czynnością skomplikowaną, okazuje się jednak, że do wielu błędów doprowadzamy nieświadomie. Jeśli nie chcemy, aby zanieczyszczenia wnikały zbyt głęboko, lakier powinien być zimą myty przynajmniej raz w miesiącu. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie środków konserwacyjnych, te bowiem zwiększają trwałość lakieru.

Bartosz Woźniak

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.