Wyciek płynu z samochodu? (Jak rozpoznać płyn)

To najgorszy koszmar każdego z nas. Rano idziesz do samochodu i znajdujesz pod nim kałużę płynu. Dla większości osób jest to nie tylko zaskoczenie, ale także powód do obaw.

W końcu ile będzie Cię kosztować naprawa? Zanim zaczniesz się zbytnio denerwować, ważne jest, aby ustalić, jaki płyn wycieka, ponieważ nie wszystkie z nich wymagają poważnej naprawy samochodu.

Przyjrzyjmy się siedmiu najczęstszym wyciekom płynu samochodowego i co można z nimi zrobić.

Zawartość show Najczęstsze wycieki płynów samochodowych 1. Wyciek płynu zapobiegającego zamarzaniu 2. Wyciek oleju silnikowego 3. Wyciek płynu przekładniowego 4. Wyciek paliwa 5. Wyciek płynu hamulcowego 6. Wyciek płynu do spryskiwaczy 7. Wyciek wody Diagnozowanie typowych wycieków płynów samochodowych

Typowe wycieki płynów samochodowych

Najczęstsze wycieki płynów samochodowych to wycieki płynu chłodzącego lub oleju silnikowego. W wielu przypadkach może to wcale nie być wyciek, lecz woda skraplająca się z klimatyzatora. Jest to całkowicie normalne.

Każdy płyn wydobywający się z pojazdu powinien wzbudzić niepokój, ale nie wszystkie oznaczają, że coś jest nie tak. Przyjrzyjmy się szczegółowo tym siedmiu typowym płynom samochodowym.

1. Wyciek płynu zapobiegającego zamarzaniu

Płyn chłodzący lub przeciwzamarzający jest potrzebny do regulowania temperatury silnika. Gdy silnik zbytnio się rozgrzeje, pod samochodem może pojawić się kałuża płynu chłodniczego.

Co ciekawe, jest to jeden z najczęstszych wycieków płynu samochodowego. Może to również wskazywać na usterkę układu chłodzenia. Jeśli pod samochodem pojawi się płyn chłodzący, należy go sprawdzić.

Zazwyczaj płyn niezamarzający ma jasny kolor, przez co trudno go przeoczyć. Można to również poznać po zapachu, ponieważ płyn niezamarzający ma wyraźny słodki zapach. Może on być zielony, różowy lub pomarańczowy. Upewnij się, że zwierzęta domowe trzymają się od niego z daleka, ponieważ jest on bardzo toksyczny.

Miejmy nadzieję, że wyciek płynu niezamarzającego jest spowodowany tylko poluzowanym zaciskiem lub wężem, ale może to oznaczać uszkodzenie pompy wodnej lub inny poważny problem z układem chłodzenia.

RELATED: Jak naprawić wyciek płynu chłodzącego

2. Wyciek oleju silnikowego

Podczas jazdy możliwe jest, że z silnika wycieka trochę oleju, zwłaszcza jeśli przejechałeś na nim dużo kilometrów. Jeśli jednak po zaparkowaniu pojazdu zauważysz pod nim olej, należy to sprawdzić. Jazda z niewystarczającą ilością oleju lub brakiem ciśnienia może spowodować poważne uszkodzenie silnika.

Kolor oleju silnikowego zależy od tego, kiedy był on ostatnio wymieniany. Może być bursztynowy lub jasnożółty, jeśli niedawno przeprowadzano przegląd, albo czarny lub ciemnobrązowy, jeśli olej jest stary.

W większości przypadków wycieki oleju są spowodowane uszkodzeniem uszczelek silnika. Może to być również spowodowane uszkodzoną miską olejową lub nieprawidłowo zamontowanym filtrem oleju. Tak czy inaczej, powinien to sprawdzić specjalista.

RELATED: 8 najlepszych dodatków zapobiegających wyciekom oleju

3. Wyciek płynu transmisyjnego

Płyn przekładniowy jest często mylony z olejem, ale powinieneś być w stanie go odróżnić ze względu na czerwony odcień. Jednak stary płyn przekładniowy może mieć kolor brązowy.

Podobnie jak w przypadku oleju silnikowego, takie wycieki są poważne i zawsze należy je sprawdzać. Kałużę można zauważyć w dowolnym miejscu pod skrzynią biegów lub na przewodach biegnących do układu chłodzenia.

RELATED: 6 przyczyn wycieków płynu transmisyjnego

4. Wyciek paliwa

Nie ma znaczenia, czy masz pojazd napędzany gazem, czy olejem napędowym - wycieki mogą się zdarzyć. Jeśli zauważysz wyciek w pobliżu tylnej części pojazdu, musisz wziąć pod uwagę, że przyczyną jest uszkodzony zbiornik paliwa. Paliwo może jednak wyciekać także z przodu samochodu, jeśli uszkodzeniu uległ wtryskiwacz paliwa lub przewód paliwowy.

Oba paliwa są klarowne, ale olej napędowy może mieć lekko niebieskawy odcień. Aby stwierdzić, że jest to benzyna, należy kierować się zapachem. Benzyna ma wyraźny zapach, nawet po dłuższym czasie postoju.

Problemy mechaniczne związane z paliwem są nie tylko irytujące, ale także niebezpieczne. Nie chcesz jeździć pojazdem, z którego wycieka łatwopalne paliwo.

5. Wyciek płynu hamulcowego

Hydrauliczny płyn hamulcowy jest stosowany w każdym nowoczesnym pojeździe. Bez odpowiedniej ilości płynu hamulce nie mogą działać prawidłowo. Dlatego wszelkie wycieki należy natychmiast sprawdzać.

Płyn hamulcowy ma kolor żółty i oleisty lub brązowy, jeśli jest starszy. Kluczowym składnikiem tego płynu jest wrażenie śliskości. Jest on bardzo śliski. Można też sprawdzić zbiornik, czy poziom płynu się nie obniżył.

RELATED: 5 objawów wycieku płynu hamulcowego

6. Wyciek płynu spryskiwacza przedniej szyby

Czasami zbiornik spryskiwacza ulega działaniu ciepła z sąsiednich układów i pęka. Gdy tak się dzieje, pod samochodem można zauważyć wyciek, który jest niebieski i ma konsystencję wody.

Innym wyraźnym znakiem jest to, że zbiornik jest pusty, mimo że nie używano płynu. Jeśli pęknięcie jest wystarczająco poważne, można zauważyć, że płyn wylewa się podczas napełniania zbiornika.

7. Wyciek wody

Ze wszystkich płynów, które mogą wyciekać, woda jest najmniej niepokojąca, zwłaszcza jeśli klimatyzacja była włączona. Nadmiar wilgoci powoduje skraplanie się pary wodnej, która może kapać spod samochodu.

Jeśli jednak zaczniesz zauważać obfite kapanie wody, nie zaszkodzi poddać go przeglądowi.

Diagnozowanie typowych wycieków płynów samochodowych

Zdiagnozowanie typowych wycieków płynów samochodowych nie jest trudne, jeśli jest się spostrzegawczym. Wykonaj następujące czynności, aby ustalić, co jest przyczyną wycieku.

Umieścić kawałek kartonu pod miejscem wycieku w pojeździe.

Zbadaj kolor wyciekającego płynu. Poniżej znajduje się podstawowa lista najczęściej występujących wycieków płynów.

  • Zielony, różowy lub pomarańczowy: płyn zapobiegający zamarzaniu
  • Bursztynowy lub ciemnobrązowy/czarny: Olej silnikowy
  • Czerwony: płyn przekładniowy
  • Bezbarwny/niebieski: Paliwo
  • Żółty: Płyn hamulcowy
  • Niebieski: Płyn do spryskiwaczy szyb
  • Bezbarwny: woda

Można również powąchać płyn, aby sprawdzić, czy jest on rozpoznawalny. Kilka z wymienionych powyżej substancji ma specyficzny zapach. Na przykład płyn zapobiegający zamarzaniu zawsze ma słodki zapach, a benzyna pachnie jak pompa paliwowa. Jeśli z samochodu wycieka olej, może on pachnieć jak palona guma. Ponadto płyn przekładniowy również ma słodki zapach, ale jest bardziej smolisty niż płyn chłodzący.

Nauka rozpoznawania tych typowych wycieków płynów samochodowych jest niezbędna do utrzymania niezawodnej jazdy. Niektóre wycieki można wykryć i naprawić w domu, ale inne wymagają pomocy specjalisty. Nigdy nie zaszkodzi, aby mechanik obejrzał każdy wyciek, z którym mamy do czynienia.

Pamiętaj, że jazda samochodem z jakimkolwiek poważnym wyciekiem może mieć katastrofalne skutki, niezależnie od tego, czy wpływa on na bezpieczeństwo jazdy, czy też prowadzi do kosztownych napraw w przyszłości.

Karol Kępiński

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.