Pielęgnacja auta, a najczęściej popełniane błędy

Do mycia samochodu trzeba podejść racjonalnie, ponieważ robiąc to źle można bardzo szybko uszkodzić samochód. Wiele osób uważa, że mycie jest proste. w praktyce jest inaczej. Wielu kierowców dowiaduje się w praktyce jak łatwo można uszkodzić samochód. Przede wszystkim nie używamy do czyszczenia takich samych środków jakie używane są do sprzątania w domu.

Środki czyszczące

Nie można używać płynu do mycia naczyń ponieważ będzie on prowadził do matowienia. Do samochodów mamy specjalne środki czyszczące i to właśnie ich powinniśmy używać. Jeśli będziemy używać kremu do rąk do skórzanej tapicerki to doprowadzimy do odbarwień. Bez wątpienia uda się umyć felgi specjalny środkiem do czyszczenia grilla. ale dodatkowo będziemy również usuwać lakier ochronny, dlatego będzie trzeba na to w szczególności uważać.

Gąbka

Nadal jest wiele osób, które uważają, że auto myje się gąbką. W praktyce jest inaczej. Nawet najbardziej miękka gąbka nie daje nam szans na wypłukanie wszystkich zabrudzeń. Dlatego właśnie do mycia powinno się używać mikrofibry, która będzie najlepsza, dzięki niej będzie można dokładnie myć samochód, bez obaw o zarysowania. Używamy także dwóch wiader, w jednym znajduje się woda z szamponem, w drugim sama woda.

Prawidłowe mycie samochodu

Dzięki temu mamy jedno wiadro, w którym możemy zawsze płukać mikrofibrę i tym samym zdecydowanie łatwiej będzie utrzymać jej czystość, nie będzie się przenosić zabrudzeń na lakier. Jeśli chcemy w trakcie mycia używać lancy ciśnieniowej trzeba być uważnym, by nie doprowadzić do zniszczeń. Teoretycznie bezdotykowe mycie nie powoduje zniszczeń, chyba, że lance trzyma się zbyt blisko. Należy uważać na koła, by nie uszkodzić czujników ABS.

Karoseria

Powinno się unikać wycierania karoserii na sucho. Takie wycieranie jest niebezpieczne, ponieważ powodować może porysowanie lakieru. Należy pamiętać, że na lakierze, nawet czystym będzie się gromadził kurz i pocieranie go może sprawiać, że pojawią się tam rysy. Dużo łatwiej więc w momencie, gdy ten kurz będzie nas denerwował będzie zdecydować się na umycie samochodu. Jeśli pielęgnujemy swój samochód musimy pamiętać, że nie używamy żadnych środków, gdy lakier jest nagrzany, nie mogą one schnąć w słońcu, ponieważ w ten sposób pojawią się na lakierze plamy, które trudno będzie usuwać.

Trzeba pamiętać również o tym, że bardzo ważne będzie usuwanie ptasich odchodów z lakieru, jeśli się na nim pojawią. Są one żrące i mogą powodować przebarwienia, dlatego jej szybkie usunięcie jest rzeczywiście bardzo ważne i sprawia, że auto będzie zachowane w dobrym stanie.

Karol Kępiński

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.