Jak usunąć lakier z samochodu (5 sposobów)

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się pomalować swój samochód, wiesz, jaki ból głowy może sprawić jego usunięcie. Farba mogła znaleźć się na samochodzie z powodu projektu, nad którym pracowałeś w pobliżu, z powodu niedawnej budowy drogi lub z powodu wandalizmu. Tak czy inaczej, trzeba będzie włożyć trochę wysiłku w usunięcie lakieru. Na szczęście, dzięki kilku prostym sposobom usuwania farby z samochodu, można przywrócić mu blask i połysk.

Gdy mamy do czynienia z lakierem na samochodzie, trzeba działać szybko. Na początku możesz użyć tylko wody i mydła. Jeśli to nie zadziała, trzeba spróbować czegoś mocniejszego, na przykład rozcieńczalnika do lakieru, benzyny, zmywacza do paznokci lub masy ściernej.

W tym przewodniku omówimy sposoby usuwania lakieru z pojazdu, zaczynając od najłatwiejszej metody. Omówimy także koszty profesjonalnego czyszczenia pojazdu.

Spis treści show Sposoby usuwania lakieru z samochodu 1. Mieszanka wody i mydła 2. Zmywacz do paznokci 3. Rozcieńczalnik do lakieru 4. Benzyna 5. Masa ścierna Czy można zeszlifować zaschnięty lakier?

Sposoby usuwania lakieru z samochodu

1. Mieszanka wody i mydła

Jeśli farba jest świeża na samochodzie, może być w stanie dostać go z niektórych zwykłej wody i mydła do mycia samochodu. Oczywiście, chcesz spróbować tej metody w każdym przypadku, ponieważ jest to najmniej szkodliwe.

Jeśli samochód stoi na słońcu, farba będzie się przypiekać, co utrudni jej usunięcie. Dlatego musisz działać szybko, jeśli chcesz go usunąć tą prostą metodą.

Zacznij od zmieszania ciepłej wody i mydła do mycia samochodów w czystym wiadrze. Za pomocą czystej, miękkiej szmatki delikatnie wyszoruj to miejsce. Nie używaj brudnej szmaty, ponieważ może ona spowodować zarysowania lakieru spowodowane przez zanieczyszczenia. Kontynuuj delikatne pocieranie obszaru ruchem okrężnym, aż cała farba zostanie usunięta.

Gdy cała farba zostanie usunięta, możesz dokończyć mycie samochodu. Tak czy inaczej, musisz się upewnić, że obszar jest suchy. Użyj ściereczki z mikrofibry, aby osuszyć wszystkie plamy z wody.

2. Zmywacz do paznokci

Gdy mydło i woda nie działają, trzeba coś zdziałać. Większość gospodarstw domowych ma pod ręką zmywacz do paznokci, ale musisz się upewnić, że nie zawiera on acetonu. Każdy zmywacz do paznokci zawierający aceton może uszkodzić farbę.

Za pomocą czystej szmatki nanieś trochę zmywacza do paznokci na odpryski farby. Najlepiej nanieść go na miejsce. Gdy lakier zejdzie, spłucz miejsce wodą, aby nie uszkodzić lakieru samochodu.

3. Rozcieńczalnik do lakieru

Jeśli farba nie schodzi przy użyciu wody z mydłem lub zmywacza do paznokci, prawdopodobnie jest już zbyt sucha. Będziesz potrzebował czegoś mocniejszego, na przykład rozcieńczalnika do lakieru.

Rozcieńczalnik do lakieru jest silnym rozpuszczalnikiem, który usuwa substancje z drewna, ale można go również użyć do czyszczenia samochodu.

Do nanoszenia rozcieńczalnika i usuwania lakieru używaj czystej szmatki. Gdy lakier zacznie schodzić, użyj ciepłej wody, aby usunąć lakier z lakieru samochodowego, zanim ulegnie on erozji.
Aby chronić lakier samochodowy, należy zacząć od minimalnej ilości rozcieńczalnika. Zawsze możesz dodać więcej, jeśli potrzebujesz później.

4. Benzyna

Innym przydatnym przedmiotem, który możesz mieć w garażu, jest benzyna. Działa ona podobnie jak zmywacz do paznokci i rozcieńczalnik do lakieru. Będziesz chciał narysować niewielką ilość na czystej szmatce i zastosować go do odprysku farby.

Jeśli zdecydujesz się wyszorować obszar, zrób to delikatnie. Nie naciskaj zbyt mocno, bo możesz usunąć oryginalną farbę z pojazdu. Gdy tylko odprysk farby zniknie, musisz spłukać miejsce wodą, aby usunąć całą benzynę. Wysuszyć pojazd, aby usunąć wszelkie plamy wody.

5. Masa ścierna

Jeśli masz trochę czasu i chcesz bezpiecznie usunąć lakier, spróbuj zamiast tego użyć pasty do ścierania. Ta metoda wymaga trochę cierpliwości, ale jest to najlepszy sposób na usunięcie uporczywych plam bez uszkodzenia lakieru.

Nałóż trochę pasty do ścierania na czystą, miękką szmatkę. Szoruj powierzchnię okrężnymi ruchami, ale tylko delikatnie naciskając. Jeśli pracujesz na dużej powierzchni, skup się na małym punkcie naraz. Próba zrobienia zbyt wiele naraz może doprowadzić do uszkodzenia lakieru.

Po usunięciu lakieru najlepiej jest umyć i nawoskować samochód. Ten krok pomaga chronić lakier przed dalszymi uszkodzeniami.

Czy można zeszlifować zaschniętą farbę?

Jeśli wszystko inne zawiedzie, być może trzeba będzie przeszlifować samochód, aby usunąć lakier. To nie jest krok, który chcesz podjąć lekko. Papier ścierny i trochę tłuszczu łokcia są pewne, aby uzyskać suchej farby z samochodu, ale może również usunąć dobrą farbę też. Jeśli zdecydujesz się użyć papieru ściernego, musisz poruszać się bardzo powoli i uważać na to, co robisz.

RELATED: Ile kosztuje lakierowanie samochodu?

Aby zeszlifować zaschniętą farbę, najpierw należy umyć i wysuszyć samochód. Po zakończeniu, trzeba oddzielić odprysk farby z niektórych samochodowych taśmy maskującej. Po zabezpieczeniu pozostałej części pojazdu można przystąpić do szlifowania.

Najlepiej użyć do tego celu papieru ściernego o ziarnistości 300 na mokro. Po usunięciu odprysków farby przejdź na papier ścierny o ziarnistości 1200. Po zakończeniu szlifowania wyczyść szlifowany obszar, ponieważ nie chcesz, aby pozostało coś, co może porysować otaczającą farbę. Zalecamy umycie powierzchni przed usunięciem taśmy.

Mateusz Dębski

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.