6 Symptomy uszkodzonej pompy wodnej (działanie i położenie)

Silnik pojazdu pracuje w określonej temperaturze. Temperatura ta musi być utrzymywana; w przeciwnym razie silnik może się przegrzewać, co może spowodować poważne uszkodzenia.

Dlatego bardzo ważne jest, aby wymienić pompę wodną przed jej całkowitym uszkodzeniem, ale skąd wiadomo, że pompa wodna jest bliska awarii? Zacznijmy od krótkiego omówienia objawów, których należy szukać:

Najczęstszym objawem uszkodzenia pompy wodnej jest wyciek płynu chłodzącego pod samochodem oraz przegrzewanie się silnika. Jeśli łożyska są uszkodzone, czasami można również usłyszeć piszczący dźwięk dochodzący z pompy wodnej. Powszechna jest także niestabilna temperatura silnika.

Choć są to tylko typowe objawy, a nie wszystkie, to dobry początek. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista 6 najczęstszych objawów uszkodzonej pompy wodnej.

Spis treści show Objawy uszkodzonej pompy wodnej 1. Wyciek płynu chłodzącego 2. Piszczący odgłos 3. Utrata osi pompy wody 4. Przegrzanie silnika 5. Biały dym z chłodnicy 6. Niestabilna temperatura silnika Co to jest pompa wodna? Umiejscowienie pompy wodnej

Zła pompa wodna Objawy

1. Wyciek płynu chłodzącego

Gdy pompa wodna ulegnie uszkodzeniu, może dojść do wycieku płynu z uszczelnienia osi lub dowolnej uszczelki. W pompie wodnej stosowane są uszczelki, które zapewniają szczelność płynu chłodzącego i nieprzerwany przepływ wody. Uszczelki te mogą się jednak zniszczyć i z czasem stać się całkowicie bezużyteczne, powodując wyciek płynu chłodzącego spod pompy wody. Jeśli pod przednią częścią samochodu znajduje się kałuża wody lub płynu chłodniczego, prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią pompy wodnej, dlatego należy udać się do mechanika.

2. Piszczący odgłos

Gdy pompa wodna ulegnie awarii, może dojść do wycieku płynu chłodzącego do łożysk pompy wodnej, co spowoduje wyschnięcie smaru w łożyskach i powstanie piszczącego odgłosu podczas pracy silnika. Jeśli słychać piszczący dźwięk pompy wodnej, należy ją jak najszybciej wymienić, ponieważ dalsza jazda może mieć fatalne skutki dla silnika - zwłaszcza jeśli pompa wodna jest napędzana przez pasek rozrządu.

3. Utrata osi przez pompę wodną

Pompa wodna obraca się i pompuje płyn chłodzący za pomocą paska serpentynitowego lub paska zębatego. Jeśli oś pompy wody ulegnie zużyciu, może to spowodować poluzowanie paska. W takim przypadku konieczna jest całkowita wymiana pompy wodnej. Aby sprawdzić, czy oś pompy wodnej jest luźna, należy zdjąć pasek serpentynowy lub pasek zębaty. Jeśli wyczuwalny jest luz na osi, należy ją niezwłocznie wymienić.

4. Przegrzewający się silnik

Głównym zadaniem pompy wodnej jest pompowanie płynu chłodzącego w układzie w celu chłodzenia silnika. Jeśli pompa wodna ulegnie awarii, na desce rozdzielczej można zaobserwować rosnący wskaźnik temperatury. Może się to zdarzyć z kilku powodów, takich jak awaria termostatu lub zwarcie przewodów elektrycznych, ale zawsze należy zlecić kontrolę u certyfikowanego mechanika. W przeciwnym razie grozi to rozległym uszkodzeniem uszczelki głowicy, cylindrów i tłoków, co może skrócić całkowitą żywotność silnika.

5. Biały dym z chłodnicy

Jeśli z chłodnicy wydobywa się biały dym, jest to wyraźna oznaka awarii pompy wodnej. Para wodna w chłodnicy powstaje w wyniku przegrzania silnika, co może się zdarzyć, jeśli pompa wodna nie działa prawidłowo. W takiej sytuacji lepiej zachować bezpieczeństwo, przerwać jazdę, poczekać, aż silnik ostygnie, i spróbować dotrzeć do mechanika.

6. Niestabilna temperatura silnika

Można również zauważyć przerywane problemy z pompą wodną, ponieważ wirnik może być poluzowany na osi pompy wodnej. Czasami powoduje to przegrzewanie się samochodu, a czasami jego prawidłowe działanie przez kilka tygodni. Jeśli chodzi o pompy wodne, zawsze lepiej być bezpiecznym niż żałować, więc należy je wymienić, jeśli wydaje się, że są uszkodzone.

Co to jest pompa wodna?

Pompa wodna odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu silnika. Pompa reguluje ilość płynu chłodzącego, który dostaje się do silnika. Jej zadaniem jest stałe zaopatrywanie silnika w świeży i chłodny płyn z chłodnicy, aby mógł on prawidłowo pracować.

Jednak gdy pompa wody ulegnie awarii, a awarie takie zdarzają się regularnie, silnik nie otrzyma odpowiedniej ilości płynu chłodzącego i będzie się nagrzewał. Tak właśnie działają silniki chłodzone wodą: jeśli nie ma wody, silnik nie może przetrwać.

Dlatego sprawnie działająca pompa wody ma kluczowe znaczenie. Jeśli ulegnie awarii, pojawią się pewne objawy, które skłonią Cię do skontaktowania się z mechanikiem, aby upewnić się, że silnik jest w dobrym stanie.

Położenie pompy wodnej

Pompa wody jest zawsze umieszczona w pobliżu paska zębatego, paska rozrządu lub łańcucha rozrządu, ponieważ jest zasilana przez jeden z nich. Oznacza to, że jest ona również zamontowana z przodu silnika.

Jeśli pompa wodna jest zasilana przez pasek rozrządu, jej dostrzeżenie może być jednak trudne. Być może trzeba będzie zdjąć wiele pokryw, aby go zobaczyć.

Zacznij od sprawdzenia, czy w pobliżu paska serpentynitowego znajduje się koło pasowe pompy wodnej. Jeśli nie można znaleźć koła pasowego pompy wodnej, istnieje duże ryzyko, że to pasek rozrządu ją napędza.

Powiązane: Koszt wymiany pompy wodnej

Mateusz Dębski

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.