Manualna i automatyczna skrzynia biegów: (Która jest lepsza?)

Kupując samochód, często stajesz przed pytaniem, czy chcesz mieć ręczną czy automatyczną skrzynię biegów. Ten ważny element pojazdu przenosi moc z silnika na koła, dzięki czemu samochód, ciężarówka lub SUV może się poruszać. Ważne jest, aby zrozumieć różnice między manualną a automatyczną skrzynią biegów, aby móc zdecydować, która z nich jest lepsza dla Ciebie.

Przyjrzymy się zaletom i wadom obu opcji, a także wyjątkowej opcji skrzyni biegów, która ostatnio zyskała na popularności.

Spis treści show Co to jest ręczna skrzynia biegów? Zalety ręcznej skrzyni biegów Wady ręcznej skrzyni biegów Co to jest automatyczna skrzynia biegów? Zalety automatycznej skrzyni biegów Wady automatycznej skrzyni biegów Co to jest przekładnia bezstopniowa (CVT)? Zalety CVT Wady CVT Manualna i automatyczna skrzynia biegów: Która z nich jest najlepsza?

Co to jest ręczna skrzynia biegów?

Pojazd wyposażony w standardową lub manualną skrzynię biegów jest określany jako pojazd z manualną skrzynią biegów. Manualna skrzynia biegów umożliwia kierowcy ręczną zmianę biegów podczas przyspieszania lub zwalniania pojazdu. Dźwignia zmiany biegów znajduje się na konsoli środkowej i jest połączona z przekładnią za pomocą cięgien.

Kolejną różnicą w przypadku ręcznej skrzyni biegów jest użycie pedału sprzęgła, który znajduje się na lewo od pedału hamulca. Gdy kierowca naciśnie pedał sprzęgła, następuje rozłączenie mechanizmu sprzęgła między skrzynią biegów a silnikiem. Dzięki temu do silnika nie dociera cała moc, a kierowca może zmieniać biegi.

Podczas naciskania pedału sprzęgła dźwignia zmiany biegów jest przesuwana na wybrany bieg. Po zmianie biegu pedał jest zwalniany, aby ponownie włączyć zasilanie skrzyni biegów. Nauczenie się jazdy w ten sposób wymaga wprawy. Zbyt szybkie wciśnięcie pedału może spowodować zgaśnięcie silnika, natomiast zbyt wolne wciskanie pedału powoduje zużycie podzespołów.

W Stanach Zjednoczonych samochody z ręczną skrzynią biegów są coraz rzadziej spotykane. Jednak nadal istnieją pewne zalety standardowej skrzyni biegów, o których warto wspomnieć.

Zalety ręcznej skrzyni biegów

 • Samochód jest tańszy w zakupie
 • Pozwala kierowcy mieć większą kontrolę nad jazdą
 • Większa oszczędność paliwa
 • Idealnie nadaje się do zapewnienia lepszego przyspieszenia - co sprawia, że jest najczęściej wybierana przez kierowców samochodów wyczynowych i wyścigowych
 • Łatwiejsza i tańsza w naprawie

Wady ręcznej skrzyni biegów

 • Wymaga umiejętności, aby się jej nauczyć
 • Trzeba mieć koordynację, aby obsługiwać sprzęgło, zmianę biegów i gaz
 • Samochody mają niższą wartość odsprzedaży
 • Trudniejsze w użyciu na obszarach miejskich
 • Trudniej dostępne we współczesnych samochodach

Co to jest automatyczna skrzynia biegów?

Podczas jazdy z ręczną skrzynią biegów kierowca aktywnie kontroluje jej działanie. Z drugiej strony, jazda z automatyczną skrzynią biegów oznacza czerpanie przyjemności z jazdy i zapominanie o mechanicznej stronie rzeczy. Kierowca po prostu ustawia dźwignię zmiany biegów w pozycji D, a samochód robi to, co do niego należy.

Pojazd wykorzystuje ciśnienie płynu, aby wykonać wszystkie zmiany biegów bez udziału kierowcy. Sercem każdej automatycznej skrzyni biegów jest zespół przekładni planetarnych, który jest odpowiedzialny za tworzenie różnych przełożeń zapewniających płynną jazdę.

Płyn w automatycznej skrzyni biegów zapewnia ciśnienie potrzebne do aktywacji sprzęgieł i pasków. Płyn ten nie tylko chłodzi ruchome elementy skrzyni biegów, ale także utrzymuje je w stanie nasmarowanym, co zmniejsza ich zużycie.

Do tego układu napędowego dołączony jest przemiennik momentu obrotowego. Ta istotna część działa podobnie jak sprzęgło w manualnej skrzyni biegów. Płyn jest wykorzystywany do odblokowywania i blokowania przekładni planetarnych, dzięki czemu zmiana biegów może następować automatycznie, bez udziału kierowcy.

W Stanach Zjednoczonych większość sprzedawanych obecnie samochodów jest wyposażona w automatyczną skrzynię biegów.

Zalety automatycznej skrzyni biegów

 • Kierowca nie musi zmieniać biegów
 • Łatwo dostępna w większości samochodów
 • Wyższa wartość odsprzedaży
 • Łatwa w obsłudze - nie wymaga dodatkowej wiedzy
 • Idealna do jazdy po mieście, w ruchu ciągłym
 • Najlepsza opcja dla początkujących kierowców

Wady automatycznej skrzyni biegów

 • Pojazdy kosztują więcej niż te z manualną skrzynią biegów
 • Naprawy są droższe
 • Zwykle są mniej paliwooszczędne, choć nowsze technologie to zmieniają.

Co to jest przekładnia bezstopniowa (CVT)?

Porównanie manualnej i automatycznej skrzyni biegów nie byłoby kompletne, gdyby nie przyjrzeć się również przekładni CVT. Ta nowsza opcja staje się coraz bardziej popularna jako alternatywa dla standardowej automatycznej skrzyni biegów.

Nie zawiera ona poszczególnych biegów, a jedynie jeden, który można zmieniać w zależności od warunków jazdy. Dzięki specjalnemu układowi pasów i kół pasowych moc silnika jest przenoszona na koła, co zapewnia nieskończone nachylenie przełożenia.

Zalety CVT

 • Oszczędność paliwa
 • Płynniejsza zmiana biegów niż w przypadku przekładni automatycznej
 • Łatwa obsługa
 • Uzyskiwane są najbardziej efektywne prędkości obrotowe silnika

Wady CVT

 • Przyzwyczajenie się może wymagać czasu
 • Czasami wytwarzają niski hałas dronów
 • Częściej ulegają awarii niż wiele przekładni automatycznych.

ZWIĄZANE: Przekładnie o przełożeniu zmiennym w sposób ciągły (CVT): Co to jest?

Manualna i automatyczna skrzynia biegów: Która z nich jest najlepsza?

Nie ma sposobu, aby określić, który rodzaj skrzyni biegów jest najlepszy, ale łatwo zorientować się, który z nich jest idealny w określonych sytuacjach. Dla kierowców, którzy chcą utrzymać niską cenę pojazdu, manualna skrzynia biegów jest doskonałym rozwiązaniem.

Jest to również najlepszy wybór, jeśli zależy Ci na osiągach lub ścigasz się swoim pojazdem. Manualna skrzynia biegów może być jednak uciążliwa podczas jazdy po ulicach miast i nie zawsze jest idealna dla początkujących kierowców.

Z drugiej strony, automatyczna skrzynia biegów jest prosta w obsłudze i pozwala zwykłym kierowcom czerpać więcej przyjemności z jazdy. Należy jednak pamiętać, że zakup pojazdu z automatyczną skrzynią biegów będzie wiązał się z wyższymi kosztami, a jej serwisowanie będzie bardziej kosztowne. Jeśli wolisz ekonomiczną opcję, która naśladuje automatyczną skrzynię biegów, możesz wybrać przekładnię CVT w swoim nowszym pojeździe.

Mateusz Dębski

Redakcja jarwik.pl

Zobacz również

Galeria
O serwisie

Bez obaw skorzystaj z naszego doświadczenia związanego z motoryzacją.

Doradzamy, jak odpowiednio dbać o lakier, karoserię oraz jak dobierać odpowiednie kosmetyki do auta.

Zadbaj o swój samochód razem z nami.